Hrvatska

‘Odlazak liječnika iz Hrvatske neće ugroziti našu transplantacijsku medicinu’

'Odlazak liječnika iz Hrvatske neće ugroziti našu transplantacijsku medicinu'

Predsjednik hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju Sanjin Rački rekao je u petak u Dubrovniku kako odlazak liječnika iz Hrvatske neće ugroziti transplantacijsku medicinu koja je po broju doniranih organa i obavljenih transplantacija na milijun stanovnika već godinama u svjetskom vrhu.
U izjavi na marginama simpozija ”Hrvatska transplantacijska škola s međunarodnim sudjelovanjem” koja se od petka do nedjelje odvija u Dubrovniku, Rački je istaknuo kako Hrvatska spada među vodeće svijeta po broju transplantacija na milijuna stanovnika koje se u obavljaju u svega četiri centra, KBC Zagreb i KBC Merkur u Zagrebu, KBC Rijeka te KBC Osijek.
”U ta četiri KBC-a stopa transplantacije bubrega na milijun stanovnika je najviša u svijetu”, rekao je Rački te dodao kako smo u svjetskom vrhu i po stopi transplantacija srca i jetre. Na upit koliko odljev hrvatskih liječnika u zemlje EU utječe na transplantacijsku medicinu u Hrvatskoj, Rački ističe kako nema nikakvog razloga za zabrinutost.
”Taj problem se neće odraziti na program transplantacije u Hrvatskoj. Apsolutne brojke kod nas nisu velike, ali dobra organiziranost sustava i sve veća ulaganja u sustav je nešto što će u budućnosti održati zainteresiranost mladih da se bave takvom medicinom. U našim centrima imamo sve više mladih koji su voljni nastaviti ovim putem i koji će kroz koju godinu postati vrhunski stručnjaci i nastaviti put koji smo doveli na ovu razinu”, ističe on te dodaje kako u sustavu transplantacijske medicine i danas kao i prije vlada veliki entuzijazam u radu.
Predsjednik hrvatskog društva za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju je ustvrdio i kako je tijekom prošle godine ukupno transplantirano čak 372 organa, od čega 190 bubrega, 123 jetre te 34 srca.
”Hrvati imaju visoko razvijenu svijet o potrebi doniranja organa jer znaju da nakon smrti svojih bližnjih organi trebaju nekome drugome kome mogu spasiti život. Oni su tradicionalno vezani uz obitelj i imaju tu svijest o potrebi pomaganja drugima”, rekao je Rački te dodao kako većina ljudi koji prime transplantirani organ s njime i umre.
”Rizik odbacivanja je uvijek prisutan, ali je najveći u prvih šest mjeseci. U prvoj godini 95 posto bolesnika zadrži svoj funkcionirajući organ, a nakon pet godina stopa uspješnosti je veća od 85 posto”, rekao je Rački te dodao kako transplantacijska medicina u Hrvatskoj napreduje već 45 godina, a naročito od 2007. godine kad se Hrvatska pridružila Eurotransplantu, međunarodnoj organizaciji za razmjenu organa.
”Broj bolesnika koji primjerice čekaju bubreg značajno se smanjio posljednjih godina, a prosječno čekanje na bubreg je godinu dana. Prije ulaska u Eurotransplant prosječno vrijeme čekanja je bilo sedam godina”, rekao je Rački.
Inače, ”Hrvatska transplantacijska škola” odvija se drugi put u Dubrovniku, a ove godine okupila je liječnike iz osam zemalja Hrvatske, Slovenije, BiH, Srbije, Crne Gore, Albanije, Makedonije i Rumunjske.

Pročitajte još

MILANOVIĆ SE ZAHVALIO GLASAČIMA ‘Do kraja ću se držati slova i duha hrvatskog Ustava’

Dulist

EUROPSKI SUD ODLUČIO Zaštita od klimatskih promjena – ljudsko pravo

Dulist

Zagrebačke plaće za 170 eura veće nego u ostatku Hrvatske

Dulist