Zanimljivosti

IZ PRAŠINE IZAŠLA ROMANTIKA Znanstvenici uhvatili ‘fuzijsko srce’

IZ PRAŠINE IZAŠLA ROMANTIKA Znanstvenici uhvatili 'fuzijsko srce'

Znanstvenici su itekako romantični, a to potvrđuje i ‘ekipa’ koja je nedavno uhvatila ‘fuzijsko srce’.

Oni su dr. sc. Stjepko Fazinić, Ivan Sudić i dr. sc. Tonči Tadić s Instituta Ruđer Bošković (IRB) te prof. dr. Per Petersson (KTH Kraljevski institut za tehnologiju u Stokholmu, Švedska) jest čestica prašine s volframske pločice s donjeg dijela fuzijskog reaktora JET (Joint European Torus).

Čestica je velika 120 do 100 mikrometara i izrađena je uglavnom od volframa, nikla, kroma, molibdena i željeza, te berilija, aluminija, bakra i natrija u tragovima.

Ovo fuzijsko srce rezultat je analize prašine s JET-a korištenjem tehnologije ionskih mikrosnopova, a primjenom PIXE i NRA metoda u Laboratoriju za ionske snopove Instituta Ruđer Bošković.

Joint European Torus, poznatiji pod skraćenicom JET, predstavlja trenutno najveći tokamak na svijetu za istraživanje potencijala fuzije kao sigurnog, čistog i gotovo neograničenog izvora energije za buduće generacije. Ovaj tokamak smješten je u Centru za fuzijsku energiju u Culham u Oxfordshireu i po svojoj fizici i dizajnu zapravo ‘mali ITER’.

Kao zajedničko ulaganje, JET koristi više od 40 europskih laboratorija. Svim europskim istraživačkim aktivnostima u području fuzije u ime Euratoma, upravlja Europski konzorcij za razvoj energije fuzije – EUROfusion. Ovaj konzorcij pruža radnu platformu za iskorištavanje JET-a na učinkovit i fokusiran način. Kao rezultat toga više od 350 znanstvenika i inženjera iz cijele Europe doprinose JET programu.

EUROfusion konzorcij okuplja 27 europskih zemalja kojima će na raspolaganju biti čak 850 milijuna eura za razdoblje od 2014. do 2018. godine, od čega skoro polovica iznosa dolazi iz OBZOR 2020 programa.

Zahvaljujući Institutu Ruđer Bošković (IRB) te znanstvenicima okupljenima u sklopu Hrvatske fuzijske istraživačke jedinice (CRU) i Hrvatska je jedna od zemalja članica ove trenutno najveće europske istraživačke organizacije i projektu izgradnje termonuklearnog eksperimentalnog reaktora ITER koji će omogućiti testiranje cijelog niza tehnologija potrebnih za rad fuzijske elektrane.

 

Pročitajte još

DUBROVNIK NEKAD I SAD Fotografije nekadašnjeg svjetskog fotografa i nizozemskog istraživača naših krajeva

Dulist

PREKRASNA TRADICIJA Balanje u Konavlima

Dulist

PLAVO DOGAĐANJE Niz prezentacija o problemu otpada u moru, demonstriran i robotski sustav

Dulist